Cechy sprzedawcy doskonałego cz. I

Cechy sprzedawcy doskonałego
Podobno nie ma na świecie dwóch takich samych osób. Wyglądamy inaczej, mówimy inaczej, zachowujemy się inaczej i postrzegamy świat na swój własny sposób. Jestem przekonany, że kiedy zwrócimy uwagę na cechy sprzedawców i przeanalizujemy tych najlepszych w swoim fachu, dostrzeżemy pewne podobieństwa. Skoncentruję się na cechach specjalistów od sprzedaży lub handlowców. Postaram się odnieść do ich cech z możliwie jak najszerszej perspektywy.Czy do bycia sprzedawcą potrzebny jest talent?


Jestem zwolennikiem teorii, że do bycia świetnym sprzedawcą nie trzeba się nim urodzić. Wystarczy świadomie rozwijać w sobie kluczowe cechy sprzedawcy - pewne umiejętności i pracować nad swoim nastawieniem. Powinniśmy również sprawdzać nowe metody i ciągle się rozwijać, chociażby dlatego, że świat, w którym żyjemy, ciągle się zmienia i robi to coraz szybciej. Warto mieć również świadomość własnego "JA" i sprawdzać po prostu czy nowa droga nie okaże się lepszą drogą. Jak mawiał klasyk: "szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów".


Zanim wrócę do cech dobrego sprzedawcy - chciałbym zwrócić Twoją uwagę na fakt, że tak jak pisałem we wcześniejszym artykule: umiejętność sprzedaży jest przydatna nie tylko “zawodowym handlowcom”, ale każdemu z nas. 


Myślę, że warto zwrócić uwagę na opisane przeze mnie informacje do tego, żeby odnieść je do swojego życia i przetestować w praktyce. Jeżeli znajdziesz jakieś, pozytywne rezultaty zostaw komentarz. Będę za niego bardzo wdzięczny. Jakie zatem cechy dobrego sprzedawcy są istotne?O cechach osobowości i umiejętnościach sprzedawców zostało już powiedziane bardzo dużo - jak nie wszystko. Patrząc na moje doświadczenie, jako pierwsze wskazałbym odpowiednie nastawienie. Myślę, że nasze nastawienie do pracy, którą wykonujemy, zawsze będzie odgrywało kluczową rolę. 

Dlatego, jeżeli w Twoim, życiu pewne sprawy potoczyły się tak, że obecnie zajmujesz się sprzedażą - pamiętaj, że spośród dwóch jednakowo wykwalifikowanych i doświadczonych sprzedawców lepsze wyniki osiągnie ten, który wykaże się lepszym nastawieniem do swoich zadań. I tutaj rozumiem, to przez pewnego rodzaju sumienność, zaangażowanie i przede wszystkim wytrwałość - to są istotne cechy dobrego sprzedawcy. 


Jeżeli jesteś ciekawy, jakie masz nastawienie do pracy w sprzedaży, przygotowałem dla Ciebie pewne ćwiczenie, które pozwoli Ci ustalić Twój stosunek do tego zawodu, link jest na końcu wpisu 😊

Proszę zostaw komentarz
Daj znać, w komentarzu jak Ci poszło i co sądzisz o samym ćwiczeniu!
Każdy wykonuje swoje zadania zawodowe inaczej, natomiast żeby poprawnie budować zaufanie w relacjach biznesowych, każdy profesjonalny sprzedawca musi być rzetelny i dotrzymywać terminów. Jeżeli posiada się odpowiednie nastawienie do pracy w sprzedaży, jest się solidnym i godnym zaufania partnerem w sprawach biznesowych, to właśnie ta cecha spowoduje, że zostaniemy docenieni i utrzymamy relację biznesową bardzo długo.


Bardzo ważną cechą dobrego sprzedawcy jest umiejętność skutecznego przekazywania wiedzy na temat produktów, które się oferuje. To zawsze zapewnia dodatkową korzyść potencjalnemu nabywcy. Nie warto, jednak strać się być "wszystko wiedzącym" - czasami warto po prostu przyznać się do tego, że czegoś nie wiemy i to sprawdzić.  Pomyłki również są dopuszczalne, przecież każdemu mogą zdarzyć się drobne potknięcia. Najważniejsze, żeby umieć je szybko naprawić. Wszyscy jesteśmy przecież tylko ludźmi.Podsumowanie pierwszego wpisu na temat cech dobrego sprzedawcyPrzedstawiłem kilka cech sprzedawcy, które osobiście uważam za ważne. Należą do nich: odpowiednie nastawienie, rzetelność, dotrzymywanie terminów, umiejętność skutecznego przekazywania swojej wiedzy (na temat oferowanych produktów) oraz umiejętność przyznania się do błędu.

Przygotowuję kolejną cześć artykułu, w której odniosę się do opinii dwóch autorów książek o sprzedaży. Przedstawię, jakie są cechy dobrego sprzedawcy według nich.


Na koniec tego wpisu, wrócę jeszcze do kwestii kreowania naszego nastawienia do pracy i  innych spraw w naszym życiu. Nasz sposób postępowania oraz proces samej komunikacji z innymi ludźmi opiera się na zautomatyzowanych zwyczajach, które kiedyś w sobie utrwaliliśmy. Dlatego, tak ważne jest również pracowanie nad swoimi przekonaniami (być może kiedyś pojawi się na ten temat wpis na moim blogu). 

POBIERZ ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU:

Cieszę się, że doczytałeś do końca, spraw mi jeszcze więcej frajdy i zostaw komentarz.


Dziękuję!Spodobał Ci się ten artykuł?

Zostań czytelnikiem!Zostaję czytelnikiem Twojego bloga!

1 komentarz:

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia