Jak efektywnie wypoczywać nie tylko w wakacje

Jak efektywnie wypoczywać nie tylko w wakacje - fot. Pixbay

Ten artykuł postanowiłem poświęcić tematowi związanemu z naszym wypoczynkiem nie tylko podczas długich wakacyjnych urlopów.

Zbliżamy się do końca letnich wakacji, jednak nie oznacza to, że na następny odpoczynek musimy czekać cały rok. Urlop możemy przecież planować kilka razy w roku i niekoniecznie w okresie letnim. Wszystko zależy tylko od naszych potrzeb i upodobań. 


Warto również pamiętać o regularnym odpoczynku każdego dnia i planować każdy swój weekend tak jak robimy to w przypadku wakacji.Minimalne okresy odpoczynku


Jak mawiał klasyk: „nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem”. 

O te kwestie  na co dzień dbają nasi pracodawcy (przynajmniej powinni). I nie twierdzę, że trzeba to sprawdzać i zaprzątać sobie nimi głowę. Warto pamiętać jednak, że przemęczenie nie wpływa dobrze na jakość naszej pracy. W związku z tym warto dbać o regularny odpoczynek i pamiętać o minimalnych przerwach od pracy.


Kierując się tą zasadą, zdecydowałem, że wartością dodaną tego artykułu będzie przypomnienia pewnych praw, jakie my pracownicy posiadamy w zakresie naszego odpoczynku.


11 godzin nieprzerwanego odpoczynku


Pracujesz w systemie zmianowym? Zostajesz dłużej po pracy? Pracujesz w płatnych nadgodzinach? Późno wracasz z delegacji i następnego dnia zaczynasz dzień pracy w standardowych godzinach?

Wspaniale, że się starasz 😉

Pamiętaj jednak, że Twój pracodawca ma obowiązek zapewnić Ci w każdej dobie co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Nie narażaj go zatem na niepotrzebne nieprzyjemności i zwróć czasami na to uwagę.

Doba pracownicza nie pokrywa się z dobą zegarową i oznacza 24 kolejne godziny, zaczynając od tej, w której rozpocząłeś swoją pracę. Twój "odpoczynek" dobowy powinien trwać zatem nieprzerwanie 11 godzin. Liczony jest od momentu zakończenia pracy, wliczając w to również pracę w tak zwanych nadgodzinach. 
Nie przez przypadek tym razem napisałem odpoczynek w cudzysłowie. Podejrzewam, że rzadko kiedy po pracy świadomie decydujemy się na pewne aktywności, myśląc o nich pod kątem odpoczynku. Spotkałem się również z określeniem, że życie zaczyna się po pracy, a przychodzi się do niej, żeby odpocząć. Proponuję jednak tak nie robić i kierować się innymi zasadami w życiu 😉


Odpoczynek dobowy nie może być traktowany jako "przeciętny" – czyli, że nie można udzielić go w innym terminie lub wypłacić za niego ekwiwalentu pieniężnego. Najprościej mówiąc, nie da się odłożyć odpoczynku, skumulować i wykorzystać w innym terminie. Tak jak nie da się przespać 8 godzin w 3.

jak efektywnie wypoczywać
Źródłowww.kwejk.pl 


35 godzin wolnych od pracy, czyli weekend


W przepisach prawa pracy tydzień to 7 kolejnych dni kalendarzowych. Dlatego nie ma znaczenia czy tydzień zaczyna się od poniedziałku i trwa 7 dni, czy o czwartku (niedziela zwyczajowo jest dniem wolnym od pracy). Oprócz 11 godzin, o których wspomniałem wcześniej, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi minimum 35 godzin odpoczynku tygodniowego (wlicza się do niego te 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego).

Najprościej można to wytłumaczyć tak, że przy zachowaniu odstępu 11-godzinnego możemy przepracować od poniedziałku do niedzieli włącznie, po czym odpoczywać kolejne 2 dni (poniedziałek, wtorek) lub też pracować od poniedziałku do przyszłej środy włącznie (wliczając w to weekend), czyli 10 dni z rzędu i potem odpoczywać 4 dni (czwartek, piątek, sobotę i niedzielę). Taka właśnie (10 dni) jest maksymalna dopuszczalna liczba dni pracy bez przerwy
Jak efektywnie wypoczywać nie tylko w wakacje - www.piotrkorniluk.pl
Przykład naliczenia maksymalnej dopuszczalnej liczby dni pracyInspektorzy pracy nie powinni stosować kar za udzielanie odpoczynków tygodniowych przydzielanych właśnie w taki sposób (czyli na początku jednego tygodnia i na końcu drugiego).

Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów związanych z minimalnym okresem odpoczynku, zachęcam Cię do zapoznania się z tym artykułem: minimalne okresy wypoczynku 


Traktuj weekend jak wakacjeSkoro doczytałeś do tego momentu, to już pewnie wiesz, że codziennie masz do dyspozycji  minimum 11 godzin na odpoczynek od pracy zawodowej. Odejmując czas na sen (8 godzin), zostaje Ci 3 godziny na relaks po pracy każdego dnia. 

Ci z nas, którzy pracują po 8 godzin dziennie, będą mieli trochę więcej czasu poza pracą. Pod warunkiem, że nie mają drugiego etatu 😉 

Dodatkowo do naszej dyspozycji jest tak przez wielu z nas wyczekiwany weekend (czyli te 35 godzin, o których wspominałem). 

Zastanów się teraz, jak zazwyczaj planujesz swoje weekendy. Już? 

Teraz zadaj siebie pytanie: czy w planach na najbliższy weekend mam odpoczynek?

Bardzo ważne jest, żeby planować nasz odpoczynek. Pędzimy przez życie coraz szybciej, jeżeli nie będziemy zostawiali sobie czasu na wypoczynek, ucierpi na tym nasza efektywność w sferze zawodowej i prywatnej. Przy okazji może również ucierpieć na tym nasze zdrowie.


Wiem, że pojęcie odpoczynku może dla każdego z nas oznaczać coś innego. Dla jednych najlepszą formą wypoczynku będzie spacer po lesie. Dla drugich z kolei jazda rowerem czy czytanie książki w zacisznym miejscu.


To jaką opcję na wypoczynek wybierzesz, zależy tylko od Ciebie. Pamiętaj, że to Ty wiesz jaka forma odpoczynku wpływa na Ciebie najlepiej. Jeżeli nie wiesz - to jest właśnie ten czas, kiedy wypadałoby się nad tym zastanowić 😊


Poszukaj czegoś dla siebie. W sieci jest bardzo dużo influencerów, którzy propagują coraz to nowsze sposoby na relaks. Może akurat znajdziesz coś, co pozwoli Ci efektywnie wypoczywać.


Pamiętaj o tym, że tak jak znajdujesz czas na regularną pracę, tak powinieneś świadomie znajdywać czas na regularny odpoczynek.


Chętnie poznam Twoje sposoby na efektywny wypoczynek. Zachęcam Cię, żebyś podzielił się nimi w komentarzu.

Cieszę się, że doczytałeś do końca, spraw mi jeszcze więcej frajdy i zostaw komentarz.

Dziękuję!

Spodobał Ci się ten artykuł?

Zostań czytelnikiem!

Zostaję czytelnikiem Twojego bloga!

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia